makale arama...

Küresel İklim Değişikliği ve Türkiye

Küresel İklim Değişikliği ve Türkiye

Dünya, zor bir döneme giriyor.

Uzmanlar, küresel iklim değişikliğinin dünyanın karşı karşıya olduğu en kritik tehditlerinden biri olduğunun tekrar tekrar altını çizerken, bu tehlikenin gerekli önlemler alınmazsa yüzyılın sonuna kadar dünyanın en zengin biyoçeşitlilik bölgelerindeki canlı türlerinin yarısının yok olabileceğine de dikkat çekiyor.

Dolayısıyla 4 mevsimi yaşayan ve dünyanın en merkezi konumlarından birinde yer alan ülkemizin de bu çeşit bir felaketten etkilenmemesinin ne yazık ki imkanı bulunmamakta – ve tehlike, şiddetini giderek arttırarak devam ediyor, zira atmosferi izleyen uydu verileri de belirgin bir ısınma trendi gösterdi; sıcaklık rekorlarının kırıldığı 2022 yılı, önceki rekorun kaydedildiği 2015 yılını bile geride bıraktı. Binlerce meteoroloji istasyonu, şamandıra ve gemi tarafından yapılan ölçümlerle elde edilen verilere göre geçen yılın küresel yüzey sıcaklıklarının, 20. yüzyıl ortalamasından 0,94 derece daha yüksek olduğu tespit edildi.

Her ne kadar atmosferde meydana gelen değişiklikler tüm dünyayı etkilemekte ve coğrafi konuma bağlı olarak ülkelerde farklı değişimlere neden olsa da, Türkiye, bu etkilerin en şiddetli yaşanacağı ülkelerden biri olarak iklim değişikliğine özel bir önem göstermelidir.

Peki bu sorunlar nedir, ve bu sorunların etkileri ile nasıl mücadele edilebilir?

Küresel İklim Değişikliğinin Türkiye Üzerinde Devam Eden ve Ortaya Çıkacak Etkileri

Türkiye, küresel iklim değişikliği ve olası etkileri açısından dikkate alındığında, doğanın tam anlamıyla iklim değişikliği yaşadığını ve bu değişimin hayvanlar, bitkiler, canlılar, su kaynakları ve topraklar dahil olmak üzere birçok unsuru etkilediğini söyleyemek pek de zor olmayacaktır.

Sıcaklık Artışı: Türkiye, küresel iklim değişikliği sebebi ile yükselen sıcaklık trendi karşı karşıyadır. Yıllık ortalama sıcaklık artışı, özellikle tarım sektörü üzerinde olumsuz etkiler yaratmakta, kuraklık riski arttırmakta ve nüfusu giderek artan ülkemizde tarım verimliliği azalmaktadır.

Su Kaynakları ve Kuraklık: İklim değişikliği, Türkiye’nin su kaynakları üzerinde de etkili olmaktadır. Artan sıcaklık, buzulların erimesine yol açarak su kaynaklarının azalmasına neden olmakta, bu durum, artan sıcaklıkların tetiklediği hızlı buharlaşma ile birleşince Türkiye’nin önemli nehirlerinin debisinin azalmasına ve su kıtlığı sorununun artmasına yol açmaktadır.

Ekstrem Hava Olayları: Türkiye, iklim değişikliği nedeniyle aşırı hava olaylarının etkilerini de oldukça önemli ölçüde deneyimlemektedir. İlgili denge değişiklikleri özellikle aşırı yağışlar, sel ve heyelan gibi felaketlere neden olmakta, normalde bu olaylarla mücadele etme kapasitesine sahip bölge ve altyapıların sistemlerini zorlamaktadır. Bunun yanı sıra, artan sıcaklık ve kuraklık, orman yangınlarının sıklığını da artırmaktadır.

Her ne kadar bu sorunların ortaya çıkmasının sebepleri çok kapsamlı olsa da, küresel iklim değişikliğinin ana sorumlusu olarak enerji sektörü ve bu sektörün çıktısı olan karbon emisyonlarına işaret edilmektedir. Bu kapsamda eylem planları hazırlayan bilim insanları, fosil yakıtların yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına geçmenin önemine dikkat çekmekte, yenilenebilir enerjiye dayalı ve sürdürülebilir enerji altyapısının oluşturulması konusunda uyarılarını da giderek arttırmaktadır.

Free Energy Box, bu anlayış doğrultusunda geliştirilmiş, Türkiye ve Dünya için ortak çözümler üretmeyi hedefleyen bir yaklaşım benimsemiş bir projedir. Dünyanın ilk havayı, su kaynaklarını, toprağı kirletmeden çalışan, sıfır karbon salınımı ile üretilen, %100 çevre dostu, kesintisiz ve sınırsız enerji üretme teknolojisi olan Free Energy Box, kurulum ve kullanım kolaylığı ile yatırımcıların dikkatini çekmektedir. Türkiye’den dünyaya açılarak geniş kitlelerin yeşil ve sürdürülebilir enerji ihtiyacını karşılamayı hedefleyen Free Energy Box, vizyonunu geleceğe odaklamış ve bu doğrultuda çözüm ortağı olmaya her geçen gün erişilebilirliğini ve portföyünü arttırarak devam etmektedir.