makale arama...

Enerji Tüketimi ve Ekonomik Büyüme Arasındaki İlişki

Türk ekonomisine ve sanayisine ilgi duyan veya bu alanda çalışan herkesin bileceği gibi enerji, ülkemiz üreticileri ve girişimcileri için belki de en önemli girdi kalemlerinden biri olmaya devam etmektedir.

Enerji ihtiyacının büyük bir çoğunluğunu ithal kaynaklar ile sağlayan Türk ekonomisi buna rağmen önemli atılımlar kaydetmekte, her geçen sene büyümeye devam etmektedir. Fakat bu büyüme ile beraber enerjiye olan talep artmakta, bu durum ürün maliyetlerine ve fiyatlandırmalarına yansımakta, hizmet ve ürünler tüketici ve üretici için daha pahalı hale gelmektedir.

Peki üretim ve ekonomik büyüme arasında nasıl bir döngü bulunmakta, ve Türkiye bu döngüyü nasıl kırabilir?

Enerji ve Ekonomik Büyüklük Arasındaki Döngü

Enerji ihtiyacımız genişliyor, genişledikçe temin etmesi daha pahalı hale geliyor – işte Türkiye dahil çoğu ülkenin içinde olduğu enerji/üretim döngüsü:

  1. Büyüyen Ekonominin Enerji İhtiyacı: Ülkelerin kapasiteleri genişleyince ve enerji harcadıkları sistemlerin kapsamları değişerek evrimleşmeye devam ettikçe bu gelişimin sürdürülebilir olması için enerjiye olan erişimlerini arttırmak istemeleri oldukça doğaldır. Bir ev ile bir fabrikanın ihtiyacı olan enerji aynı olmadığı gibi, odun fabrikası ile mikroçip fabrikasının da enerji ihtiyaçları bir değildir. Bu sebeple Türkiye gibi üretim ve nüfus olarak büyüyen ülkeler her geçen sene bir önceki seneye göre daha fazla enerji talep etmekte, bu talebin karşılanması içinse gerek yatırım, gerek ihracat ile önemli miktarda kaynak harcamaktadır.
  1. Enerji İhtiyacı Büyüyen Ekonomi: Enerji ihtiyacı genişleyen ekonomilerin bu ihtiyacını karşılaması için ise, hemen yukarıda bahsedildiği gibi, önemli maddi kaynaklara ihtiyacı olacağı kesindir. Özellikle kömür, gaz ve petrol gibi kaynaklara erişimi olmayan ülkelerin yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapması gerekmekte, bu da ekonomik kapasitenin önemli bir miktarının bu sektöre aktarılması anlamına gelmektedir.

 Dolayısıyla ekonomi büyümeye başladığı an onu destekleyecek bir enerji kaynağına, enerji kaynağına ihtiyaç olduğu an da onu ülkeye kazandırmaya izin verecek bir kaynak bolluğuna ihtiyaç bulunmaktadır.

Bu durum içinden çıkılması zor bir döngü yaratmakta, Türkiye gibi enerji bağımlılığı yüksek olan fakat yüksek oranda büyüyen ülkelerin sürekli enerji ithal etmesine veya bütçesinin önemli bir kısmını enerji yatırımına adamasına sebep olmaktadır.

Free Energy Box ile Ekonomi-Enerji Döngüsünü Tersine Çevirmek

Free Energy Box, tam da bu döngüyü kırmak için sürdürülebilir bir enerji projesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Free Energy Box projesi gelecek nesillere sürdürülebilir bir dünya bırakılmasını amaçlamakta ve sağlamaktadır. Enerji üretimi ve tüketimi alışkanlıkları konusunda derin değişiklikler sağlamayı hedefleyen Free Energy Box, insanın ihtiyaç duyduğu hava ve su kaynaklarını kirletmeden, 100% çevre dostu, ücretsiz, kesintisiz ve sürdürülebilir bir enerji kaynağına sahip olma imkanı sunmaktadır. Free Energy Box projesinin vizyonu enerji sürdürülebilirliği ve etkililiği alanında – en basit tabirle – bir devrim yaratmaktır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*