makale arama...

Enerji Verimliliği ve Önemi

Gelişen teknolojinin ve AR-GE süreçlerinin en önemli amaçlarından biri bir süreci tamamlamak için gereken sistemleri olabildiği kadar verimli hale getirmek ve bu sayede daha az kaynakla daha fazla sonuç elde edebilmektir.

Enerji ise geçtiğimiz yıllarda gündemi belki de en çok meşgul eden konulardan biri olarak bu devinim ve gelişim sürecinin bir parçası olmaktadır. Kamuoyunda enerji verimliliği olarak da bilinen bu süreç, mevcut enerji kaynaklarının ve tüketim, üretim süreçlerinin verimliliğini arttırmayı ve aynı zamanda daha verimli ve efektif kaynakların kullanımının sağlanmasını hedeflemektedir.

Peki bu son derece önemli süreç tam olarak ne anlama gelmekte, ve bizler günlük hayatlarımızda bu programın nasıl parçası olabiliriz?

Enerji Verimliliği Nedir ve Nasıl Sağlanır?

Enerji verimliliği, özünde, aynı şeyi yapmak için daha az enerji kullanmaktır.

Buna örnek olarak basit bir ampul verilebilir; enerji tasarruflu bir ampul kullanmak, geleneksel bir ampule göre daha az elektrik kullanır. Aynı zamanda hanelerin hava koşullarını iyileştirmek binaları daha enerji verimli hale getirebilir ve genel olarak daha az enerji kullanabilir. Hanelerin, işletmelerin ve sanayilerin, üretim merkezlerinin enerji verimliliğini artırmak uluslara önemli maddi faydalar kazandırabileceği gibi, toplum sağlığını ve çevreyi de daha az baskı altına sokarak gelecek nesillere umutlu yarınlar bırakılmasına da katkı sağlayacaktır.

Enerji verimliliğinin sık sık karıştırıldığı bir başka kavram ise enerji tasarrufu olmaktadır. Enerji tasarrufu, konsept olarak enerji kullanım oranını azaltmayı ve bazı fonksiyonlardan tasarruf etmeyi öngörmektedir. Enerji verimliliği ise, biraz önce bahsedildiği üzere, enerji kullanım alanlarını kısıtlamaktan ziyade bu kullanımların daha az enerji kullanmasını öngörmektedir. Örneğin aylık çamaşır yıkama masrafı ve tüketimini azaltmak isteyen bir işletmenin bu süreci gerçekleştirebilmek için iki yolu olacaktır; ya ilgili makineleri daha seyrek çalıştıracak, ya da her çalıştığında daha az enerji tüketen makinelere yatırım yapacaktır. Tahmin edilebileceği üzere, ikinci yolun tercih edilmesi işletmenin operasyon kabiliyetine etki etmeyecek ve çevrenin, kaynakların aynı oranda korunmasına yardımcı olacaktır.

Bu sebeple, özellikle etkililik bakımından, enerji verimliliğine yatırım yapmak son derece önemli ve faydalı hale gelmektedir. Bu yatırımların arasında var olan sektörleri iyileştirmek olabileceği gibi yeni ve katma değeri yüksek kaynakların enerji tüketim zincirine sokulması olabilmektedir.

Free Energy Box, başta Türkiye olmak üzere bağımsız ve yeşil enerji devrimini gerçekleştirmeyi hedefleyen tüm ülkelerin bu hedeflerini sürdürülebilir ve üstün teknoloji yöntemleri ile yürütebilmesini sağlayan bir sistemler bütünüdür. Dünyanın ilk havayı, su kaynaklarını, toprağı kirletmeden çalışan, sıfır karbon salınımı ile üretilen, %100 çevre dostu, kesintisiz ve sınırsız enerji üretme teknolojisi olan Free Energy Box, kurulum ve kullanım kolaylığı ile yatırımcıların dikkatini çekmektedir. Türkiye’den dünyaya açılarak geniş kitlelerin yeşil ve sürdürülebilir enerji ihtiyacını karşılamayı hedefleyen Free Energy Box, vizyonunu geleceğe odaklamış ve bu doğrultuda çözüm ortağı olmaya her geçen gün erişilebilirliğini ve portföyünü arttırarak devam etmektedir.