makale arama...

Hava Kirliliği, Nedenleri ve Etkileri

Hava Kirliliği, Nedenleri ve Etkileri

Geçtiğimiz yıllarda baş gösteren uluslararası COVID-19 salgını sebebi ile dünya, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir çevre politikasının önemini kuşkusuz bir kez daha hatırladı. Bu salgının çevre ve enerji politikalarının yanı sıra bize tanıttığı bir alışkanlık daha var: Maske kullanımı.

Fakat maske kullanımının yeni sadece dünyanın bir kısmı için geçerli, zira COVID-19 salgını ile hayatımıza giren yeniliklerden biri olan maske kullanımının dünyanın önemli bir kısmında yıllardan beri süregelen bir alışkanlık olduğunu biliyor muydunuz? Bu durumun sebebi ise Hindistan, Japonya, Pakistan ve çeşitli Afrika ülkelerinde onyıllardan beri devam eden ve ölümcül boyutlara ulaşan hava kirliliği.

Ne yazık ki, eğer uluslararası kamuoyu önemli eylem planları devreye sokmaz ise hava kirliliğinin yarattığı bu tehlike bu ülkelerle sınırlı kalmayacak ve milyonlarca insan daha etkilenecek gibi duruyor. Bu ülkelerden birinin de Türkiye olacağını düşünmek pek de isabetsiz olmayacaktır.

Peki ülkemizde de özellikle Erzurum, Iğdır ve Bursa gibi kentlerde de önemli ölçüde hissedilmeye başlanan hava kirliliği probleminin insan sağlığına kısa ve uzun vadeli etkileri neler, ve bu kirlilikten korunmak için nasıl önlem almak gerekiyor?

Hava Kirliliğinin İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir?

Hava kirliliği, insan sağlığı açısından son derece zararlı ve kalıtsal sorunlara yol açabilmesi muhtemel bir durum teşkil etmektedir. Başta solunum yolu enfeksiyonları, kalp hastalığı, inme ve kanser olmak üzere gibi çeşitli olumsuz sağlık etkilerine neden olabileceği gibi, toplumsal ve ekonomik sorunların derinleşmesine veya oluşmasına katkı sunabilecektir. Bu tip sorunlara karşı yaşlılar, küçük çocuklar ve önceden sağlık sorunları olan kişiler hava kirliliğinin etkilerine karşı özellikle savunmasızdır.

Son yıllarda paylaşılan veriler, hava kirliliğine maruz kalmanın dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerinden biri olduğunu detaylandırmaktadır – Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, her yıl yaklaşık 7 milyon insan dış hava kirliliğine maruz kalmanın bir sonucu olarak erken yaşta hayata gözlerini yummaktadır. Ek olarak, her yıl yaklaşık 4,3 milyon ölümden iç ortam hava kirliliği sorumludur.

İyi haber şu ki, hava kirliliğini azaltmak ve sağlığımızı korumak için yapabileceğimiz şeyler var – ve bunların başında hava kirliliği ile etkili mücadele yöntemlerini benimsemek geliyor.

Hava Kirliliği ile Nasıl Mücadele Edilir?

Hava kirliliği ile mücadele etmenin kurumsal ve bireysel boyutta birçok yolu bulunmakta. İlk olarak kurumsal ve idari bir eylem planı çerçevesinde fabrika ve enerji santrallerinden kaynaklanan emisyon miktarının azaltılması ve araç emisyon standartlarının iyileştirilmesi gibi yatırımlar önceliklendirerek günlük hayatı kolaylaştıran teknolojik devrimlerin çevreye etkilerinin azaltılması planlamlaıdır. Aynı zamanda toplu taşıma kullanımının özendirilmesi ve başta ağaçlandırma çalışmaları olmak üzere çeşitli yeşillendirme çalışmalarının da hava kirliliğine karşı etkili çözümler arasında olduğu bilinmektedir.

Görüldüğü üzere hava kirliliği karmaşık bir sorundur ve bu nedenle etkin bir şekilde ele almak için çok yönlü bir yaklaşım gerektirir. Emisyonları azaltmak ve temiz enerjiyi teşvik etmek için adımlar atarak soluduğumuz havanın kalitesinde bir fark yaratabiliriz – bu da yalnızca yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının teşvik edilmesi sayesinde mümkün olabilmektedir.

Dünya genelinde her sene 10 milyon insan hava kirliliği sebebi ile hayatını kaybetmekte, aynı zamanda milyonlarca insan ise yine hava kirliliğinin sebep olduğu astım, KOAH, akciğer kanseri gibi ölümcül hastalıkların pençesinde yaşam mücadelesi vermektedir. Hava kirliliği ile mücadeleyi amaçların en üst sıralarına yerleştiren Free Energy Box projesi, hayata geçirildiği bölgelerde ilgili kirliliği sıfıra yakın bir seviyeye indirmekte ve gelecek nesillere temiz bir hava bırakılmasını sağlamaktadır. Enerji üretimi ve tüketimi alışkanlıkları konusunda devrim yaratmayı hedefleyen Free Energy Box, insanın ihtiyaç duyduğu hava ve su kaynaklarını kirletmeden, 100% çevre dostu, ücretsiz, kesintisiz ve sürdürülebilir bir enerji kaynağına sahip olma imkanı sunmaktadır. Free Energy Box projesinin vizyonu enerji sürdürülebilirliği ve etkililiği alanında – en basit tabirle – bir devrim yaratmaktır.