makale arama...

Yeşil Gelecek ve Sıfır Karbon Salınımı

Küresel iklim değişikliği ve enerji arzının önemi, günümüze dair en önemli konulardan biri olmaya devam ediyor. Her ne kadar küresel iklim değişikliği ve ile mücadele konusunda çeşitli bakış açıları ve yöntemler olsa da bilim dünyası bu sorunların nasıl ortaya çıktığı konusunda artık hem fikir: beşeri faaliyetlerden salınan karbon ve atmosfer üzerinde sahip olduğu etkiler.

Peki, bu bu sorunlarla mücadele yöntemlerinin hiç ortak noktası yok mu?

Aslında gelinen noktada karbon salınımların karşı harekete geçmenin, yani karbon ayak izinin azaltılmasının, bu tehlike ile mücadele konusunda en önemli yöntem olduğu biliniyor – fakat sıfır karbon salınımı hedefine hangi yöntemlerle ve nasıl bir tempo ile ulaşılacağı ülkeden ülkeye değişim gösterebiliyor. Öyle ki, karbon ayak izini azaltmanın kapsamlı endüstriyel değişimlerden günlük hayatımızda ufak da olsa yer etmesi beklenen alternatiflere yönelmeye kadar çeşitli yolu bulunuyor – ve parça parça düşünmek yerine tüm bu önlemlerin beraber uygulanmasının çok daha etkili bir sonuca ulaşılmasını sağlayacağı tahmin ediliyor.

Biz de Free Energy Box olarak bu haftaki yazımızda bu yöntemlerin bazılarına dikkat çekmeyi, günlük hayatımızda fark ettiğimiz bazı önlemlerin önemini aktarmayı ve arka planda çeşitli sektör paydaşlarını etkileyen bazı karar ve yöntemleri değerlendirmek istedik. Bu sayede durumun ciddiyetine dair bir tablo ortaya çıkarabilmeyi, ve Türkiye’de devam eden uygulamaların önemini aktarabilmeyi umuyoruz.

 Karbon Salınımıyla Mücadele Etmek İçin Öne Çıkan Yöntemler

 Sıfır karbon salınımı hedefine ulaşmak için Türkiye’nin de arasında olduğu sanayii toplumları nezdinde öne çıkan yöntemlerin bazları aşağıdaki gibidir:

Karbon Limitleri ve Endüstriyel Değişiklikler: Günümüzde devletler ve uluslararası kurumlar, karbon tüketiminin önemini fark etmiş, bu durumla mücadele için çeşitli önlemler geliştirmeye devam etmektedir. Bu önlemler arasında aşağıdakiler de yer almaktadır;

  • Karbon Borsaları ile karbon salınımı yüksek şirketlerin belirli oranları aşması durumunda finansal dezavantajlarla karşılasmasını sağlayarak yeşil enerjiye yatırım yapılmasını desteklemek.
  • Karbon Sıfırlama projeleri ile tüketicilerin karbon ayak izlerini öğrenmelerini sağlayarak kendi bağışları/ek harcamaları ile bu kampanyalara destek vermelerini sağlamak.
  • Bazı durumlarda bazı şirketlerin, endüstrilerin karbon salınımını yasaklamak.

Tüketim Alışkanlıklarımızın Değişmesi: Türkiyede de önemli ölçüde hayatımıza giren değişiklikler ile beraber tek kullanımlık plastik kullanımının azaltılması, tüketim alışkanlıklarının organik ve daha az endüstriyel pratiklere kaydırılması ve toplu taşımaya, geniş iş alanlarına teveccühün artması gibi uygulamalar her geçen sene göre daha da ön plana çıkmaktadır.

Dünyada bıraktığımız bireysel karbon ayak izinin azalması ilk bakışta çok değerli gibi görünmese de milyonların tüketim ve yaşam pratiklerinin değişmesi ciddi sonuçlar elde edilmesine olanak tanımakta, gelecek nesillere daha yeşil ve sağlıklı bir dünya bırakılmasında oldukça önemli rol oynamaktadır.

 Enerji Devrimi: Tahmin edilebileceği üzere karbon ayak izini azaltmanın en etkili yollarından biri de enerji devrimini gerçekleştirmek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Günümüzde her ülke, günlük hayatımızda yer eden ticari, sosyal ve zirai her aktivite için tonlarca enerji kaynağı tüketmekte, aynı zamanda ulaşım ve altyapı hizmetleri için ise çok sayıda sistemi gece gündüz kullanıma hazır bulundurmakta. Bu operasyonların devam edebilmesi için gereken enerji kaynaklarının fosil yakıtlardan sağlanması halinde karbon ayak izi yükselmekte, tam aksine yenilenebilir kaynaklara yönelinmesi durumunda ise ilgili metrik hızlı bir şekilde düşmektedir.

İşte Free Energy Box projesi tam olarak bu noktada devreye girmektedir. İklim değişikliği ile mücadeleyi amaçların en üst sıralarına yerleştiren Free Energy Box projesi gelecek nesillere sürdürülebilir bir dünya bırakılmasını amaçlamakta ve sağlamaktadır. Enerji üretimi ve tüketimi alışkanlıkları konusunda derin değişiklikler sağlamayı hedefleyen Free Energy Box, insanın ihtiyaç duyduğu hava ve su kaynaklarını kirletmeden, 100% çevre dostu, ücretsiz, kesintisiz ve sürdürülebilir bir enerji kaynağına sahip olma imkanı sunmaktadır. Free Energy Box projesinin vizyonu enerji sürdürülebilirliği ve etkililiği alanında – en basit tabirle – bir devrim yaratmaktır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*